Veterinární akupunktura

Články a odkazy

Když pejska bolí záda

Čínská medicína ve veterinární praxi používá akupunkturu, fytoterapii, masáže a dietetiku.

 

Bolest zad má z pohledu tradiční čínské medicíny příčinu v překážce v proudu životní energie v určitých energetických dráhách.  Proudí-li méně energie, je o to snadnější její tok v akupunkturní dráze zcela přehradit.  Kde je blokáda, tam je bolest.

 

Co to v běžném psím životě znamená? Je-li pejsek celkově, nebo nějaká část jeho organizmu oslabena, stačí pověstná „poslední kapka“, např. průvan, špatný pohyb, stres nebo nadměrná plemenitba... a u pejska začne bolestivý stav zad v nejrůznější intenzitě.

 

Akupunkturní body na zádech mají mezi ostatními akupunkturními body zvláštní postavení. Dají  se přes ně ovlivňovat i jiné orgány v těle. V celostní medicíně všechno souvisí se vším a vše tvoří jeden celek. Jestliže bolí záda v určité lokalitě, není to náhoda. Často bývá oslaben orgánový systém, kterému odpovídají body nacházející se v místě bolesti. 

 

Jak vypadá vlastní léčba?

Léčba bolesti zad je založena na dvou doplňujících se principech. Za prvé rozptýlení blokády energie v místě bolestivosti a zabezpečení jejího plynulého proudění. Za druhé energetickým posílením nejen postiženého místa, ale i odpovídajících orgánů, které se jeví oslabené. Druhý princip výrazně snižuje možnost recidiv. V terminologii čínské medicíny jde o léčbu větví nemoci (bolestivost) a jejích kořenů (posílení a vyživení postižených míst a všech souvisejících orgánových systémů). Pro tento účel je nejvhodnější akupunkturu doplnit podáváním bylin.

 

Pejsci snášejí vpichy akupunkturních jehliček, které jsou tenké jako dvojitý vlas, velmi dobře. Často během terapie relaxují či dokonce usnou. Bylinné čaje se podávají pejskům ve vysušené formě v tabletkách.

 

Výsledky terapie výhřezů meziobratlových plotének s následnými neurologickými deficity jsou výborné. V případě kostěných výrůstků, dysplazie a artrózy meziobratlových kloubů lze proces zpomalit, v některých případech i zastavit - a co je důležité - výrazně snížit bolestivost.

 

MVDr. Jaroslava Bláhová

VETCENTRUM Duchek, Praha 5 - Stodůlky
www.vetcentrum.cz

Zajímavé odkazy